Lekarz i pielęgniarka to osoby zaufania publicznego. Wymaga się od nich profesjonalnego i racjonalnego zachowania podczas świadczenia opieki zdrowotnej. Pracownicy służby zdrowia powinni budzić zaufanie swoich pacjentów.
Jednym z elementów budowania wizerunku osoby odpowiedzialnej i profesjonalnej jest odpowiedni ubiór. W przypadku osób świadczących usługi zdrowotne jest to odzież medyczna. Ta dobrej jakości powinna pełnić co najmniej dwie funkcje. Pierwsza, najważniejsza to ochrona osobista.
Odzież medyczna powinna tworzyć barierę chroniącą medyków przed materiałem biologicznym pacjentów, wirusami i bakteriami. Może mieć charakter jednorazowy lub służyć do wielokrotnego użytku. Jeżeli odzież medyczna przeznaczona jest do prania i dezynfekcji to nie powinny one powodować jej uszkodzeń.
Materiał, z którego są wykonana jest odzież powinien być lekki, przewiewny a jednocześnie maksymalnie bezpieczny. Nie powinny pozostawać na nim plamy i zabrudzenia. Drugą ważną funkcją jaką pełni odzież medyczna jest jej rozpoznawalność. Musi dawać pacjentom wyraźny sygnał z kim mamy do czynienia. Na jego podstawie bez trudu powinniśmy odróżnić osobę medyczną od reszty personelu.
Dobrze jest również aby strój pozwalał pacjentom odróżnić stopień niższego szczebla od lekarzy czy salowych. Pozwala to na unikniecie wielu nieporozumień. W ostatnim czasie zauważa się odchodzenie od odzieży medycznej wielorazowego użytku, szczególnie w odniesieniu odzieży wykorzystywanej podczas zabiegów i diagnostyki. Ma to uzasadnienie nie tylko ekonomiczne ale również praktyczne.
Jednorazowa odzież jest gwarantem czystości i aseptyki, co z punktu widzenia pacjenta jest niezwykle korzystne.