Bóle brzucha dokuczają nam dość często, a im większe ich nasilenie, tym trudniej nam wywiązywać się ze swych codziennych obowiązków. Skąd biorą się takie problemy i co możemy zrobić, by możliwie jak najszybciej odzyskać dobrą formę? Oto kilka porad dla tych, którym brzuch często płata figle.
Co powoduje ból brzucha i co robić?
Ból brzucha to problem związany z pracą przewodu pokarmowego, który może się rozwijać pod wpływem wielu czynników. Zakażenie lub stan zapalny, stres lub zbyt obfity posiłek – oto częste przyczyny bólu brzucha. Co można zrobić?
By utrzymać przewód pokarmowy w dobrej formie i nie narażać się na problemy z bolącym brzuchem, warto w porę zadbać o swe menu. Im mniej przetworzonej żywności trafi na nasz talerz, tym lepiej dla nas. Warto też sięgać po te produkty, w których znajduje się sporo błonnika – cennej dla naszego zdrowia substancji, dzięki której nasze jelita mogą nie tylko sprawniej pracować, ale też szybciej uwalniać się od szkodliwych toksyn.
Jedzmy na spokojnie, w mniejszych ilościach, za to częściej i o stałych porach. Sprawdzajmy, w jaki sposób nasz organizm reaguje na poszczególne pokarmy i wykluczajmy ze swej diety te, po których zaczynają nam dokuczać bóle brzucha. Ponieważ ból taki często jest skutkiem napięcia nerwowego, powinniśmy w porę panować te techniki relaksacyjne, dzięki którym walka ze stresem staje się łatwiejsza. Joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe lub długie spacery – oto najprostsze sposoby na pokonanie stresu i odzyskanie lepszej formy.
Jak sobie poradzić z bólem brzucha?
A jak sobie radzić w chwili, gdy bolący brzuch uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie? Możemy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, możemy wykonać prosty masaż brzucha. Z pomocą mogą nam przyjść również zioła, np. napar z rumianku, dobrze sprawdzający się w chwili, gdy za bóle brzucha odpowiada stres lub stan zapalny, oraz mięta, z której można korzystać w przypadku problemów z niestrawnością. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Choć problem ten jest dość częsty i powszechny, bólu brzucha nie możemy lekceważyć. Jeśli dolegliwość ta utrzymuje się przez 2-3 dni, jeśli ataki bólu wracają zbyt często, konsultacja z lekarzem staje się rzeczą niezbędną.